17 Nisan 2014 Perşembe

Müdürlükler Birleştirilsin Mi ?

Doğum izninde yeni süreç nasıl ilerleyecek?..

Bilindiği üzere doğum izninin 6 aya çıkarılması için hazırlanan yeni yasa Ekim ayına kaldı. Yeni dönemde Meclis'in ilk konularından biri de doğum izni olacak.

12 Temmuz 2013 Cuma 19:03
Doğum izninde yeni süreç nasıl ilerleyecek?..
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kamuoyuna yansıdığı kadarı ile kadın istihdamı ve doğurganlık hızının artırılmasına yönelik bir çok çalışmalar yapmaktadır. Yıl içerisinde bu çalışmalara yönelik olarak kamuoyunda daima “doğum izni” sürelerinin artırılacağı yönündeki haberler ön plâna çıktı.

Çalışanlar konunun sanki yasalaşmış gibi kamuoyuna sunulmasından pek de hoşnut değil. Özellikle doğum yapacak çalışanlar kendi durumları hakkında net bilgi almak istiyorlar.

Konu ile ilgili olarak Sevilay Kaymaksız adlı okuyucumuzun sorusu şöyle; “ www.memurhaber.com okuyucusuyum ve yorumlarınızı, bilgi güncellemelerinizi yakinen takip etmeye çalışıyorum. Özel sektörde çalışıyorum ve 24 haftalık hamileyim. En son elimde olan bilgi “doğum izni” süresinin 16 haftadan (Yürürlükteki kanuna göre 4 aydır.) 24 haftaya (6 aya) çıkarılması önerisi idi. Durum hala aynı mıdır ? Konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.”

Okuyucumuzun sorusu şöyle cevaplamaya çalışalım. Gebe işçinin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmaması esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye 2 hafta süre daha eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, hekimin onayı ile gebe işçi isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Ancak bu durumda gece çalışması yaptırılmaz ve gebe işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.

Açıkladığımız bu süreler, işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler doktor raporu ile belirtilmelidir.

İsteği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde on sekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin de verilebilir.

21.07.2004 tarih ve 25529 sayılı Resmi Gazete’de memur çalışanlar için de doğum izni şöyle tarif edilmiştir. “Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.”

Sevilay Kaymaksız adlı okuyucumuzun sorusunun cevabı, “Evet sizin de belirttiğiniz gibi hâlâ yürürlükteki kanun geçerlidir. Çalışanları sevindirecek doğum iznini artıran, çocuk yardımlarını artıran, kreş parası veren, erken emeklilik hakkı tanıyan… gibi çalışan kadının lehine olan kanun daha yasalaşmamıştır. En kısa sürede yasalaşması bizim de temennimizdir. Fakat unutulmamalıdır ki; kanunlar çıktığı tarihten itibaren geçerlidir ve geriye dönük olarak işletilemez.
(memurhaber / Ekrem Aytar

Anahtar Kelimeler: Bilindiği, üzere, Doğum, Izninin, 6

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ

  ?Müdürlükler Birleştirilsin Mi ?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa