21 Nisan 2014 Pazartesi

İşte Müdürler Toplantısının Sonuçları

Sağlık Bakanlığında liste savaşı...

Genel Sekreterliklere görevlendirilecek sözleşmeli personel için Sağlık Bakanlığında liste savaşı yaşanıyor.

25 Şubat 2013 Pazartesi 08:26
Sağlık Bakanlığında liste savaşı...

Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
Hatırlanacağı üzere, 663 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı yeniden yapılandırılmış, bu çerçevede Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı olarak Genel Sekreterlikler kurulmuştu. Genel Sekreterler, yönetmiş/yönetecek oldukları bütçe büyüklüğünden dolayı şuan il sağlık müdürlüklerinden daha etkili bir konuma gelmiş olmalarına rağmen hiçbiri üçlü kararnameyle atanmamış, bir önceki Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın oluşturmuş olduğu listelere göre belirlenmişti.

Genel Sekreter, yardımcısı ve müdür atamaları sonrasında sıra uzman personel ve büro görevlisi çalıştırmaya gelmiştir. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, yayımladığı duyuru ile herbir Genel Sekreterliğe tahsis edilen kontenjanların yüzde 70'i oranında personeli memurlar arasından seçme hakkı tanınmıştır. Uzman personelin en az lisans mezunu olması, büro personelinin ise en az önlisans mezunu olması gerekmektedir.


Yayımlanan duyuruya göre Genel Sekreterler ihtiyaçlarını Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarından karşılayacak, ihtiyacın bu şekilde karşılanamaması halinde diğer kurumlardaki memurlar arasından da seçim yapılabilecektir.

Yayımlanan duyuruda hangi bölümden mezun olunması gerektiğine dair bir detay bulunmamaktadır. Ancak Yönergenin 6. maddesinde bazı sınırlamalar bulunmaktadır.

Sözleşmeli statüye geçmek isteyen memurlar, kadrolarından aylıksız izinli olacakları için bir iş güvencesi sorunu bulunmamaktadır. Maaşlar da yüksek olduğu için, şu an tüm memurlar bu pozisyonlara geçmek istemektedir.

Ancak ne yazıkki geçişlerde hiçbir kıstas bulunmamaktadır. Sağlık Bakanlığının son dönemine etkisini vuran köy tipi yapılanma, organize bir şekilde, şuan 1.773 uzman ve 437 büro görevlisi almak için liste oluşturmaktadır. Bakanlıktaki Köy tipi yapılanmasının, Ankara dahil bir çok ildeki listeleri daha ilan duyuruya çıkar çıkmaz hazırlamış olduğu ve genel sekreterlere dikte ettirdikleri belirtilmektedir.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun, bir dönem hüküm süren bu yapının artık insiyatif kullanmasına son vermesi ve adalet merkezli bir süreç için insiyatif alması gerekmektedir. 


memurlar.net

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • sağlık Çalışanı 1 yıl önce yorumlandı

   neden başka kurumlar bu gibi kadrolara eleman alırken kriter koyar ilği alanda çalışmak, en az 10 yıl tecrübe şartı gibide bu sağlık sektöründe böyle olmaz , 3 yıl çalışması olan lisans mezunu olan herkes bunun nedem oldugunu sanırım hepimiz anladık. yine buraya gelecek insanlar belirlenmiş demek. hani liyakat

  • sağlık Çalışanı 1 yıl önce yorumlandı

   neden başka kurumlar bu gibi kadrolara eleman alırken kriter koyar ilği alanda çalışmak, en az 10 yıl tecrübe şartı gibide bu sağlık sektöründe böyle olmaz , 3 yıl çalışması olan lisans mezunu olan herkes bunun nedem oldugunu sanırım hepimiz anladık. yine buraya gelecek insanlar belirlenmiş demek. hani liyakat

  • salih 1 yıl önce yorumlandı

   liyakatli,tecrübeli gerçekten faydalı olabilecek kişileri arka plana atıp,sırf lisans mezunu diye iki kelimeyi bir araya getiremeyen kişileri de bu kişilere baş yapan zihniyete yazıklar olsun.bu zihniyetin acilen değişmesi gerekir.ayrıca,bu kessinlikle kul hakkına girer.

  GAZETE MANŞETLERİ

  ?Müdürlükler Birleştirilsin Mi ?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa