23 Nisan 2014 Çarşamba

İşte Müdürler Toplantısının Sonuçları

Yeni polemik 'doğum izni'...

Yeni polemik 'doğum izni'

30 Haziran 2012 Cumartesi 13:31
Yeni polemik 'doğum izni'...

Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
Ölü doğum ve düşük durumunda izin tartışmasına DPB mütalaası noktayı koydu: 32'nci haftadan önce ölü doğum yapan memurun kullanamadığı izni analık iznine ilave edilmeli.
 
Kürtaj ve sezaryen tartışmaları sürerken, doğum konusunda üçüncü polemik de 'izin hakkı' için çıktı. Polemik, ölü doğum veya düşük yapan 657 Sayılı Kanun'a tabi memurların durumu gündeme taşınınca başladı. Ölü doğum nedeniyle kullanılamayan doğum öncesi 8 haftalık analık izin süresinin, doğum sonrası analık süresine eklenip eklenmeyeceği tartışma çıkarınca Devlet Personel Başkanlığı 'mütalaa' hazırladı.

HÜKÜMLERE DİKKAT!

Mütalaada altı çizilen nokta ise kanunun 104. maddesindeki hükümler oldu. Yasada 'Kadın memura; doğumdan önce 8, sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi 8 haftalık analık izni süresine 2 hafta eklenir' deniyor.

Devlet Personel Başkanlığı mütalaasında, 2011 yılında Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ hükümlerine de vurgu yapılıyor. 'Kadın memurun, 32. haftadan önce doğum yapması halinde, erken doğum sebebiyle kullanılamayan 8 haftalık doğum öncesi analık izni süresinin tamamının, doğum sonrası analık iznine ilave edileceği' belirtilen tebliğde, mazeret izinlerinin veriliş şartlarına dikkat çekildi. 'Doğum olayının gerçekleşmiş olması' kriterine vurgu yapılırken, 'doğum yapan memur' ifadesinin de yasada açıkça geçtiği kaydedildi. Konuyla ilgili olarak şöyle deniliyor: '32'nci haftadan önce ölü doğum yapan memura, erken doğum sebebiyle kullanamadığı sekiz haftalık doğum öncesi analık izninin tamamının doğum sonrası analık iznine ilave edilmesi gerektiği, doğumun ölü doğum ya da düşük olduğuna sağlık hizmeti sunucusu tarafından karar verilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir.'

JİNEKOLOGLAR MECLİS'İ UYARDI

TÜRK Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, yarın görüşülecek Sezaryen Yasa teklifi için atağa geçti. TBMM Sağlık Komisyonu üyelerine ve vekillere uyarı yazısı gönderen jinekologlar, sezaryen oranının yasakla azaltılamayacağını, yasaklama yerine ağrısız normal doğum (epidural normal doğum) yönteminin yaygınlaştırılmasını önerdi.

KADINLAR KORKUYOR

Vekillere e-postayla da gönderilen 18 maddelik pakette şu öneriler sıralandı:

- SGK'nın özel hastanelerden hizmet satın alması süreci ile sezaryen oranları arasındaki ilişki değerlendirilmeli. Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın başladığı 2002'de yüzde 21 olan sezaryen oranları 2012'de neden yüzde 48'lere çıktığı iyi sorgulanmalı.
- Doğumda ağrının azaltılması, epidural anestezi uygulamaları yaygınlaştırılmalı. Bir çok annenin normal doğuma karşılaşacağı ağrı nedeniyle istekli olmadığı bilinmekte. Hedef, ilk sezaryenleri azaltmak olmalı. 
- Yüksek Okul mezunu ve donanımlı ebe-hemşire yetiştirme süreci hızlandırılmalı. 
- Doğum takibi ve doğum tek kişilik doğum ünitelerinde gerçekleştirilmeli, bire bir ebe-hemşire desteği sunulmalı.
- Mahremiyet için tek kişilik odalarda normal doğum olmalı
- Fazla sezaryen yapan kadın-doğum uzmanlarının eğitime alınmasıyla bu sorun çözülmez. Sezaryenin gerekli ya da gereksiz olduğuna hekim karar verir. Hekimin gereksiz sezaryen yaptığına kim, hangi koşullarda karar verecek? Eğer uygulama, hekimin sezaryen olması gereken olguyu da normal doğuma zorlamasına yol açar ve anne - bebek sağlığı tehlikeye girerse bunun sorumlusu kim olacak? 

akşam

Anahtar Kelimeler: Yeni, Polemik, Doğum, Izni

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ

  ?Müdürlükler Birleştirilsin Mi ?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa